W kalendarzu imprez naszej szkoły na marzec przypada bardzo ważne święto – Dzień Patrona. Warunki pandemiczne nie pozwalają na nadanie tej okoliczności uroczystego charakteru. Niemniej, nasi uczniowie nie zapomnieli o tak ważnej postaci jak Władysław Stanisław Reymont – laureat literackiej Nagrody Nobla, autor epopei „Chłopi” oraz przykład sumiennej pracy i determinacji w dążeniu do obranego celu. Oto, jak go przedstawiają:
Władysław Stanisław Reymont (właściwie Rejment) to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Żył w latach 1867-1925. Jego biografia stanowi przykład typowego młodopolskiego awansu kulturalnego przedstawiciela warstwy chłopskiej.
Parał się różnych zawodów (był krawcem oraz dozorcą na kolei), marzył o aktorstwie,
rozważał wstąpienie do klasztoru, ale dzięki wielkiej ambicji i odrobinie „szczęścia w nieszczęściu” (udział w katastrofie klejowej i odszkodowanie) udało mu się wprowadzić swoje nazwisko do kanonu literatury światowej. Mieszkał głownie w Warszawie, ale dużo podróżował, do Francji, Włoch, w końcu do Ameryki. Pisał głównie powieści, nowele oraz opowiadania. Najsłynniejsze utwory to Chłopi(1902-1908), za których otrzymał Nagrodę Nobla w1924 roku oraz Ziemia Obiecana(1899). /Źródło: Internet/
Zapraszamy do obejrzenia nagrań przedstawiających krótkie wystąpienia naszych uczniów poświęcone Patronowi szkoły.
IMK, PK