Pełnia Różowego Księżyca
W nocy z wtorku na środę (czyli z 7 na 8 kwietnia 2020 roku) Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi. Obserwować będziemy największą i najjaśniejsza pełnię naszego Srebrnego Globu w tym roku. Nazwa pierwszej wiosennej pełni Księżyca pochodzi od kwitnących w tym czasie na różowo kwiatów floksów. Księżyc nie będzie różowy, będzie natomiast w perygeum czyli najbliżej Ziemi. Z tego powodu wydawać się będzie o 14% większy i 30% jaśniejszy niż w przypadku pozostałych pełni. Zachęcam do obserwacji tego zjawiska już dzisiaj wieczorem, choć szczyt pełni będzie miał miejsce o 4:35 nad ranem 8 kwietnia. Pamiętajmy, że nie możemy się gromadzić. Zachwycajmy się widokiem pięknej pełni Księżyca z balkonu naszego domu, przez okno czy z podwórka. Jeśli macie teleskop to jest to okazja by spojrzeć przez niego na Księżyc. Trzeba jednak założyć filtr księżycowy, aby jasne światło nie uszkodziło wzroku. Pogoda będzie sprzyjać, więc zróbmy zdjęcie naszemu naturalnemu satelicie i tak jak Newton pokażmy go innym.
Przed nami Święta Wielkanocne. Tak się składa, że data Wielkanocy ustalana jest zwykle na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku pełnia przypada 8 kwietnia, a najbliższa po niej niedziela – 12 kwietnia. Jest to dzień w którym obchodzimy Święto Zmartwychwstania Chrystusa.
Z okazji Wielkanocy życzymy wszystkim dużo spokoju i rodzinnego ciepła. Pogody ducha, wzajemnej życzliwości, radości i nadziei, że będzie lepiej.
Młodzi Odkrywcy z KMO
z Opiekunem
W wolnym czasie zapraszam do Centrum Nauki Kopernik / Eksperymentuj samodzielnie #Kopernik w domu /Patrz w gwiazdy „Czy w kosmosie są wirusy”/ oraz na wirtualny spacer po CNK w /Kopernik Wirtualnie /.
M. D.