Lekcje astronomii dla uczniów klas I – III

10 marca  uczniowie klasy pierwszej i drugiej, a 17 marca uczniowie klas trzecich, uczestniczyli w lekcji astronomii prowadzonej przez astronomów z  Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

Pan Waldemar Ogłoza w temacie  „Astronomia dla każdego” opowiedział najmłodszym słuchaczom skąd czerpiemy wiedzę o Kosmosie oraz jakie i gdzie jest miejsce Ziemi w ogromnym domu, który nazywamy Wszechświatem. Mówił o ruchu obrotowym i obiegowym Ziemi i ich następstwach. Uczył jak w prosty sposób można obserwować i zapisywać wyniki obserwacji punktów zachodu Słońca oraz na tle jakich gwiazdozbiorów – znaków zodiaku – biegnie pozorna wędrówka Słońca na niebie.

Z tematem,  „Słońce – zwyczajna gwiazda” zapoznała drugoklasistów pani Aleksandra Kowalska. Dowiedzieli się, że Ziemia, a wraz z nią my,  jesteśmy w najbardziej optymalnej odległości od Słońca ze wszystkich planet Układu Słonecznego. Dzięki temu  mamy ciepło, jasno, noc, wilgoć, rosną kwiaty, żyją zwierzęta, ludzie,  itd. To co się dzieje na Słońcu ma wpływ na to co jest na Ziemi. Dużym zdziwieniem dla dzieci był fakt, że plama na Słońcu może być większa od naszej planety.

Astronomowie przybliżyli uczniom klas trzecich temat brzmiący bardzo zagadkowo – Kosmiczne kwiaty. Mówili o gwiazdach, mgławicach, galaktykach – najpiękniejszych obiektach we Wszechświecie, które zachwycają wyglądem, barwami, dużymi rozmiarami.

Uczniowie byli zaciekawieni tematem lekcji i zadawali różne pytania na które

otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Przekonali się jak ogromny postęp technik obserwacyjnych pozwala sięgać coraz dalej w Kosmos i poznawać jego tajemnice. Po każdej lekcji pięknie podziękowali prowadzącemu/prowadzącej spotkanie.

Myślę, że zwieńczeniem tych zajęć może być wykonanie zadania, o którym wspomniał pan Ogłoza. Na podwórku obok domu, każdy namaluje piękną galaktykę, zrobi zdjęcie i przedstawi innym. Jak to zrobić – link poniżej.

Galaktyka spiralna, czyli znowu pomalujemy chodnik!