Globe at Night
Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba
Zapraszamy nauczycieli, rodziców, uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w akcji z okazji Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba, który w tym roku trwa od 5 do 12 kwietnia. Dołączmy do międzynarodowej kampanii Globe at Night, do wszystkich obywateli naszej planety, którym bliskie jest podniesienie świadomości na temat wpływu zanieczyszczenia zbędnym, sztucznym światłem na środowisko w którym żyjemy, na nasze zdrowie. . Przy tej okazji poczytajmy jak właściwe oświetlenie zewnętrzne prowadzi do lepszej jakości życia nas wszystkich, jak możemy zredukować nadmierne sztuczne światło i przyczynić się do badań naukowych.
Dobrze się składa, że przed nami, zgodnie z prognozami meteorologów, kilka wiosennych i prawie bezchmurnych nocy. Możemy wyjść po zachodzie Słońca na spacer, wybrać miejsce z dala od ulicznych czy ogrodowych świateł, przyzwyczaić wzrok do ciemności, spojrzeć w niebo pełne gwiazd, odszukać gwiazdozbiór Lwa, oszacować ilość gwiazd widocznych gołym okiem. Po powrocie do domu otwórzmy strony:
https://www.globeatnight.org/webapp/ ,
poczytajmy, wypełnijmy raport zgodnie z tym co zaobserwowaliśmy i wyślijmy. (Punktu 5 nie musimy wypełniać gdy nie mamy urządzenia SQM, uzupełnienia możemy pisać po polsku)
W odpowiedzi każdy otrzyma podziękowanie za udział w akcji. Nie trzeba podawać swojego adresu.
Kampania Globe at NIght nie tylko zwraca uwagę na czystość naszego nieba, naszej atmosfery ale też uczy każdego miesiąca rozpoznawać kolejne gwiazdozbiory, wskazuje jak je odnaleźć na niebie. Nasz polski astronom Mikołaj Kopernik powiedział: „A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?…”. Zachwycajmy się pięknem naszej Ziemi i wielkością, bezkresem tego co widzimy na sferze niebieskiej . Zróbmy wszystko abyśmy tego my i nasze pokolenia nigdy nie utracili.
Jak odnaleźć gwiazdozbiór Lwa
Na początek odszukajmy gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy i jej asteryzm Wielki Wóz, który tworzą najjaśniejsze gwiazdy. Kierując wzrok na północ, wzdłuż linii zaznaczonej na mapce, znajdziemy Gwiazdę Polarną w Konstelacji Małej Niedźwiedzicy (koniec dyszla asteryzmu zwanego Małym Wozem). Idąc wzdłuż tego samego południka na południe, poniżej Wielkiej Niedźwiedzicy, odnajdziemy układ gwiazd, który nazywamy gwiazdozbiorem Lwa (Wielkiego Lwa, nieco wyżej jest Mały Lew). Polecamy też odszukać planetę Mars, którą jeszcze możemy podziwiać na południowo-zachodnim nieboskłonie.
Mając przed sobą mapkę wieczornego nieba odszukajmy też inne widoczne gwiazdozbiory: nisko nad zachodnim horyzontem Oriona, a wokół północnego bieguna niebieskiego Woźnicę, Perseusza, Kasjopeję, Cefeusza i otaczającego Małą Niedźwiedzicę – Smoka.
Przeczytajmy skąd pochodzi nazwa gwiazdozbioru Lwa
https://www.globeatnight.org/mythology
Dziękujemy wszystkim, którzy wezmą udział w akcji Globe at Night i prześlą podziękowania elektronicznie do Opiekuna KMO. Umieścimy je na stronie naszej szkoły.
Członkowie KMO
z Opiekunem