Planetobus z Centrum Nauki Kopernik w naszej szkole

smart

W ramach wspólnego programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik do naszej szkoły przyjechał Planetobus wraz z Mobilnym Planetarium z Centrum Nauki Kopernik. Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Porąbce Uszewskiej i Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi. Honorowy Patronat sprawował Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

Przez 2 dni (24 i 25.10.2022 roku) uczniowie naszej szkoły oraz ZSP w Sufczynie, ZSP
w Łysej Górze, PSP w Niedźwiedzy i PSP w Łoniowej uczestniczyli w pokazach astronomicznych prowadzonych na żywo przez profesjonalnych edukatorów CNK. Oglądali obrazy nocnego jesiennego nieba, poznali układy planet i odbyli podróż poza naszą galaktykę.

Dla oczekujących wejścia pod kopułę planetarium, młodzież z Klubu Młodego Odkrywcy przygotowała wystawę przedstawiającą osiągnięcia naszej szkoły w dziedzinie astronomii oraz filmy edukacyjne o tematyce astronomicznej.

25 października miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca, którego obserwacje dodatkowo uatrakcyjniły program wydarzenia.

Celem wizyty Mobilnego Planetarium było rozbudzenie u dzieci i młodzieży zainteresowania Kosmosem i astronomią. Piękne obrazy planet, galaktyk, mgławic
i przerastające naszą wyobraźnię odległości we wszechświecie na długo pozostaną w ich pamięci.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego przedsięwzięcia i czuwali nad bezpiecznym jego przebiegiem.

/M. Dudek/

/Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”, w obrębie którego realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online, finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki./