Kochani Uczniowie!
Powrót do szkoły po okresie nauczania zdalnego dla wielu z Was jest sytuacja stresująca i trudną, chciałabym udzielić Wam kilku wskazówek. Jeśli masz taki problem, proszę przeczytaj poniższe wskazówki 🙂
- Nie obwiniaj się za to, że możesz mieć trudności w powrocie do szkoły. Bądź przygotowany na to, że powrót do szkoły może nie przebiegać tak jak to sobie wyobraziłeś. Rok w życiu każdego to długo, mogło zajść wiele zmian u Twoich kolegów, nauczycieli i będziesz potrzebował czasu, aby się do nich przyzwyczaić.
- Jeśli czujesz złość, smutek albo rozczarowanie pamiętaj, że to są emocje, które towarzyszą każdemu- masz do nich prawo. Dzięki tym emocjom możesz się zorientować, co jest dla Ciebie dobre, a czego się boisz.
- Mów zaufanemu dorosłemu o swoich ewentualnych niepokojach i wątpliwościach związanych z powrotem do szkoły. Rodzice i nauczyciele są po to aby Ci pomóc.
- Zaplanuj swój dzień i staraj się zrealizować plan. Jeśli się uda, da Ci to poczucie kontroli, spełnienia i zwycięstwa. Być może będziesz potrzebował wielu prób, zanim osiągniesz sukces
- Staraj się zrozumieć i tolerować innych. Część koleżanek i kolegów może mieć trudności powrocie do szkoły, być może zmienili się podczas pandemii i nauczania zdalnego, mają inne od Ciebie opinie o obecnej sytuacji. Każdy ma prawo być sobą i być pozytywnie przyjęty w grupie. Ty także masz prawo być sobą i oczekiwać akceptacji i zrozumienia innych.
Szanowni Rodzice!
Powrót do szkoły po okresie pandemii oraz epidemia koronawirusa wywołała w nas wiele silnych emocji. Zwłaszcza dzieci bardzo silnie je odczuwają. Teraz bardziej niż kiedykolwiek dzieci potrzebują Waszego wsparcia.
Oto kilka rad dla Państwa:
- Rozmawiaj ze swoimi dziećmi-jak najwięcej- o ewentualnych niepokojach i wątpliwościach związanych z powrotem do szkoły. Staraj się rozmawiać na trzech płaszczyznach: fakty, myśli, uczucia. Słuchaj i okazuj zrozumienie nawet jeśli Tobie problemy dziecka wydają się błahe. Akceptuj trudne myśli i emocje, zapewnij o wsparciu, bądź otwarty i zapytaj swoje dziecko, jak możesz pomóc. Pokaż sposoby radzenia sobie z lękiem.
- Szukaj balansu pomiędzy stanowczością a wyrozumiałością. Jeżeli dziecko ma problem z wyjściem z domu do szkoły pamiętaj, że ono nie robi tego, aby Cię celowo zdenerwować. Staraj się pomóc dziecku nie koncentrować na negatywach. Pokazuj także pozytywy powrotu do szkoły. Stwórz z dzieckiem listę przyjemności, jakie mogą je spotkać w szkole.
- Pamiętaj o zasobach (zaletach, zdolnościach, osiągniecich) swojego dziecka – podkreśl je i ich rolę w powrocie do szkoły. Porozmawiaj o tym, czego o sobie nauczyliście się w czasie pandemii. Zróbcie listę pozytywnych rzeczy, które dalej można rozwijać. Doceniaj małe kroki, Chwal za pokonywanie trudności. Daj dziecku czas na przystosowanie się do powrotu do szkoły, nie popędzaj.
- Zgłoś się do specjalisty (np. psycholog,psychoterapeuta, pedagog, interwent kryzysowy), jeśli silne objawy kryzysu u dziecka utrzymują się ponad miesiąc. Specjalista nie będzie oceniał Twoich umiejętności rodzicielskich, chociaż może zasugerować jakąś zmianę. Zaniepokoić powinny Cię w szczególności: niski nastrój, brak odczuwania radości, utrata pasji i zainteresowań, silna drażliwość, mocne wahania nastroju, zaburzenia snu i apetytu, paniczne unikanie tematu powrotu do szkoły.
- Dbaj o siebie i buduj atmosferę wsparcia razem z nauczycielami (im też jest ciężko)
Grasz z nauczycielami do jednej bramki a nie w przeciwnych drużynach. Dzieci potrzebują szczęśliwych, realizujących się także poza rodzicielstwem, mam i ojców. Swoją postawą wobec nauczycieli i szkoły modelujesz zachowanie dziecka.
Psycholog-mgr Urszula Korbaś
Tekst źródłowy-Fundacja Innopolis