Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w Publicznej Szkole Podstawowej w Porąbce Uszewskiej odbyło się w niepowtarzalnej atmosferze. Uczniowie klasy szóstej, którzy pod kierunkiem wychowawczyni – Władysławy Kleckiej – przygotowali część artystyczną, nie tylko pożegnali wakacje, też powitali wszystkich kolegów i koleżanki (w tym szczególnie serdecznie pierwszoklasistów), dając im cenne wskazówki. Szóstoklasiści zwrócili jednak szczególną wagę na akcent patriotyczny. Nuta nostalgii wiązała się z przypadającą w tym roku 80. rocznicą  hitlerowskiej i sowieckiej agresji na Polskę. Wszyscy zgromadzeni 02.09.2019 r. na sali gimnastycznej minutą ciszy uczcili heroizm obrońców Ojczyzny, a dyrektor szkoły – pani Magdalena Węgrzyn – podkreśliła, że wolność wywalczona przez naszych przodków jest nam dziś dana, ale też i zadana.

Ta nieobojętna  każdemu Polakowi problematyka była kontynuowana w dniu 03.09.2019 r. na spotkaniu z panem Kajetanem Rajskim – redaktorem naczelnym kwartalnika „Wyklęci”, który przedstawił uczniom z klas VI-VIII okrutne prawdy na temat bezwzględności niemieckich i sowieckich okupantów. Prelegent opowiedział też młodzieży o funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej i kontynuacji działalności konspiracyjnej w czasie komunistycznego terroru, podkreślając bohaterstwo i hart ducha Żołnierzy Niezłomnych. (JP)