Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) jest największą organizacją astronomiczną, która skupia ponad 13500 zawodowych astronomów z ponad 100 krajów świata. Jej misją jest promowanie i ochrona astronomii we wszystkich jej aspektach: badań naukowych, popularyzacji, edukacji i rozwoju – poprzez współpracę międzynarodową. IAU działa także jako uznane międzynarodowo ciało nadające oznaczenia obiektom astronomicznym i strukturom na ich powierzchniach. Została założona w 1919 roku. Polska przystąpiła do IAU w 1922 roku.
Obchody 100-lecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej rozpoczną się globalnym piknikiem „100 godzin astronomii pod wspólnym niebem”, który odbędzie się od 10 do 13 stycznia 2019 roku.
W imieniu wszystkich, którzy wiedzą więcej i tych którzy wiedzą mniej o astronomii, zapraszamy uczniów, nauczycieli, rodziców do wspólnego projektu popularyzacji astronomii w społeczności szkolnej i lokalnej przez cały 2019 rok, który jest rokiem IUA.
Jednym z początkowych osiągnięć IUA był zatwierdzony w 1930 roku ostateczny podział sfery niebieskiej na 88 gwiazdozbiorów i określenie ich granic.
Ponieważ warunki atmosferyczne nie pozwalają na spotkanie pod wspólnym niebem i wyszukiwanie gwiazdozbiorów zimowego nieba, zapraszamy 10 i 11 stycznia 2019 roku, w wyznaczonych godzinach, do salki Klubu Młodych Odkrywców w celu ułożenia asteryzmów tych gwiazdozbiorów. W ten sposób włączymy się do celebrowania 100 godzin dla astronomii.
„Kosmos może i powinien nas łączyć, ale jego odkrywanie jest wspólnym wyzwaniem nas wszystkich” – to zdanie kończy 68 odcinek „Astronarium” o Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Zapraszamy do jego obejrzenia na http://www.astronarium.pl/odcinki/ – odcinek 68.
Młodzi Odkrywcy z KMO
z Opiekunem
Oficjalna strona obchodów IUA https://www.iau100.pl/polska