10 czerwca dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca. Zjawisko to zaobserwować będą mogli mieszkańcy nie tylko całej Polski ale również większej części Europy i Azji. W Polsce rozpocznie się około godziny 11.45, zaś zakończy przed 14.00. Maksimum, w zależności od rejonu kraju, wystąpi między 12.45 a 13.00.
Najbardziej zasłoniętą część tarczy słonecznej, bo aż 16 % zobaczą mieszkańcy północno-zachodniej Polski, u nas będzie to około 6%. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze i niebo będzie bezchmurne.
Podczas obserwacji trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Spoglądanie bezpośrednio na Słońce grozi uszkodzeniem lub nawet utratą wzroku! Absolutnie nie wolno patrzeć w kierunku Słońca bez specjalistycznych filtrów przez lornetkę, teleskop itp. – grozi to natychmiastową utratą wzroku.
Aby śledzić to wyjątkowe zjawisko gołym okiem, najlepiej skorzystać z okularów wykonanych z folii mylarowej, można też użyć szkła spawalniczego lub zdjęcia RTG. W spoglądaniu na tarczę Słońca koniecznie róbmy przerwy – rzut oka na kilka sekund i przerwa na kilka minut. Uchroni to nas przed szkodliwym wpływem promieniowania podczerwonego, które podstępnie podgrzewa dno oka, choć wcale tego nie czujemy.
Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc w nowiu znajdzie się między Ziemią a Słońcem. Nasz naturalny satelita zasłania wtedy światło słoneczne i blokuje jego dopływ do Ziemi.
Nad północną Kanadą, Rosją i Grenlandią w tym czasie wystąpi obrączkowe zaćmienie Słońca – Księżyc całkowicie zasłoni tarczę słoneczną. Ze względu na jego największą odległość od Ziemi widoczna będzie jasna obręcz i stąd nazwa tego zjawiska.
Kolejne częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne z terenu Polski 12 sierpnia 2026 roku. Na całkowite zaćmienie Słońca, widoczne w naszym kraju, trzeba poczekać do 2135 roku.