/Przeczytaj koniecznie do końca/
Ziemia – trzecia z kolei (licząc od Słońca) planeta Układu Słonecznego, planeta na której żyjemy – nasza planeta.
Czy wiesz jaka jest? Jakie ma rozmiary, kształt? Co jest na niej, nad nią, a co w jej głębinie? Jak wygląda o poranku, w południe, a jak wieczorem i nocą?
Czy wiesz czym jest dla Ciebie?
Noc, dzień, noc, dzień,…
Wiosna, lato, jesień, zima, wiosna, ….
To są nasze podstawowe rytmy. Podlegają im nasze organizmy. Uwzględniamy je w naszych planach. Za ich pośrednictwem wielki zewnętrzny świat wnika w naszą codzienność.
Zapraszamy uczniów, nauczycieli, rodziców i znajomych – wszystkich mieszkańców Ziemi – do celebrowania Święta Ziemi.
Jak?
Wyjdźmy z domu na balkon, na podwórko, pójdźmy do Przyrody, do własnego ogrodu, do lasu, na łąkę, albo na poszukiwanie Przyrody w zasięgu wzroku.
Poświęćmy czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest ważna, fascynująca, piękna i ciekawa. Wyłączmy telewizor, telefony, tablety, laptopy, odłóżmy na chwilę nawet książki i gazety, przestańmy na chwilę rozmawiać, dotknijmy trawy, gałęzi drzew, słuchajmy śpiewu ptaków, szumu liści, płynącej wody w strumyku, podziwiajmy Słońce. Wieczorem, nocą zachwycajmy się pięknem Księżyca i rozgwieżdżonego nieba.
Powtarzając to tak często jak tylko się da, zaprzyjaźnimy się z Przyrodą i wtedy Dzień Ziemi będzie każdego dnia, a my nie zrobimy nic co mogłoby zakłócić jej rytm, piękno i naturalne dobro, którym nas darzy na co dzień.
Motyw przewodni Dnia Ziemi 2020 dotyczy działań na rzecz ochrony klimatu. Zastanówmy się co możemy zrobić w naszym domu, wokół nas, aby przeciwdziałać szybko postępującym zmianom klimatu i zacznijmy to robić od dzisiaj codziennie.
Dzisiaj (22 kwietnia) zorganizowane są warsztaty on-line “Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Przygotowywano je we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.
Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów.
Jak wziąć udział: kliknij na link www.dzienziemiwmk.pl , postępuj zgodnie z instrukcją i zadaj pytania ministrowi.
Wydarzenie będzie dostępne na żywo, na kanale You Tube
Świętujmy Dzień Ziemi mimo tej trudnej sytuacji związanej z epidemią, pandemią. Wyciszmy się i posłuchajmy co do nas mówi.
Młodzi Odkrywcy z KMO Z Opiekunem