28 września 2023 w godzinach wieczornych na szkolnym boisku zorganizowano obserwacje astronomiczne z użyciem teleskopów. W pokazie wzięli udział dzieci wraz z rodzicami, młodzież i społeczność lokalna. Celem obserwacji był Księżyc prawie w pełni, która w tym miesiącu została nazwana Pełnią Księżyca Plonów. Na tle bezchmurnego nieba prezentował się pięknie,
a przez teleskop dostrzec można było świecące bardzo jasno (odbitym światłem słonecznym) kratery.
W Roku Mikołaja Kopernika należy wspomnieć, że w 1651 roku astronom włoski Giovanni Battista Riccioli, jeden z najpiękniejszych kraterów na Księżycu nazwał imieniem – Kopernik.
Oprócz Księżyca, uczestnicy spotkania mieli możliwość obserwacji przez teleskop planety Saturn z przepięknymi pierścieniami, której odległość od Słońca wynosi 9,6 AU czyli 9 razy dalej niż Ziemi. O godzinie 20.06 obserwowali przez około 3 minuty przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, szukali Gwiazdy Polarnej i konstelacji Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy. Tuż przed zakończeniem obsewacji na wschodnim horyzoncie, zza wzgórza Godów wschodziła planeta Jowisz.
Jesienne niebo ma dla obserwatorów nieba wiele niespodzianek, a wśród nich już w kolejnej pełni Księżyca zjawisko częściowego zaćmienia naszego Naturalnego Satelity.
Wszystkim przybyłym na to niecodzienne wydarzenie serdecznie dziękujemy.
Obserwacje przy współpracy z Panem Dyrektorem PSP w Porąbce Uszewskiej
prowadziła Małgorzata Dudek
Ambasador Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska