„Ujrzeliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon” – tak w „Ewangelii św. Mateusza” mówią Mędrcy ze Wschodu.
Czy w grudniu 2020 roku Wielka Koniunkcja Jowisza z Saturnem będzie pełnić rolę „Gwiazdy Betlejemskiej”?
Spotkania Jowisza i Saturna na ziemskim firmamencie zdarzają się co ok. 20 lat, ale takiego zbliżenia nie było od kilku stuleci! Wieczorem 21 grudnia, w dzień przesilenia zimowego, czyli początku astronomicznej zimy na półkuli północnej, obie planety mijają się w kątowej odległości zaledwie 1/5 wizualnych rozmiarów tarczy Księżyca w pełni! To pierwsza tak bliska, wyraźnie widoczna koniunkcja Jowisza i Saturna od 1226 roku.
Historia astronomii dowodzi, że dwa tysiące lat temu mogło również dojść do tak unikatowego wydarzenia które odgrywało rolę „Gwiazdy Betlejemskiej.
Czy ponad 2000 lat później jesteśmy w stanie ustalić, co takiego Trzej Królowie zobaczyli na niebie?
Pewnie nigdy nie dowiemy się ostatecznie, które zjawisko przywiodło Mędrców do Betlejem. Z drugiej strony – Czym byłaby ta historia bez odrobiny tajemnicy?
Wszystkim, wypatrującym „pierwszej gwiazdki” na wigilijnym niebie życzymy, by poczuli radość z przeżywania Świąt Bożego Narodzenia i dostrzegli Miłość zstępującą na Ziemię wraz z pojawieniem się dalekiej „Betlejemskiej Gwiazdy”
/Warto też oglądnąć film „Gwiazda Betlejemska” –
odcinek 17 Astronarium
Niebo nad nami w poszczególnych dniach – wizualizacja programu Stellarium:
Małgorzata Dudek